پولینگ ریت موس های مختلف

پولینگ ریت موس چیست؟

در انواع بازی‌های رقابتی و شوتر، سرعت عکس‌العمل بالا، بسیار دارای اهمیت است؛ به همین دلیل گیمرها از مانیتورهای گیمینگ با رفرش ریت بالا و موس های گیمینگ با امکان پولینگ ریت بالا استفاده می کنند. اما پولینگ ریت موس تا چه اندازه روی عملکرد گیمر تأثیر داشته و میزان اهیمت آن چقدر است؟ در این مقاله از تکاف مگ به بررسی پولینگ ریت یا نرخ نمونه برداری مناسب برای گیمینگ و تأثیر آن بر سرعت عملکرد و کارکرد موس می‌پردازیم؛ با تکاف مگ همراه باشید.

پولینگ ریت موس چیست؟

پولینگ ریت موس چیست؟

فاکتور پولینگ ریت (Polling Rate) یا نرخ پرسش و نرخ نمونه برداری، نشان می‌دهد که موس در طی فواصل زمانی مشخص، چند بار موقعیت خود را به سیستم گزارش می‌دهد. واحد اندازه‌گیری پولینگ ریت، هرتز (Hz) است؛ بنابراین اگر نرخ پرسش در یک موس، 125 Hz باشد، یعنی موس در هر ثانیه، 125 بار یا هر هشت میلیون ثانیه یک بار، موقعیت خود را گزارش خواهد داد. این عدد برای موس‌هایی با نرخ پولینگ 500 Hz به دو میلی ثانیه می‌رسد.

باید توجه داشت که هر چه پولینگ ریت بیشتر باشد، تأخیر در ارسال دستورات از موس به سیستم کمتر می‌شود. از طرف دیگر، بالا بودن این نرخ روی هسته CPU یا همان پردازنده نیز تأثیرگذار خواهد بود؛ زیرا که پردازنده باید تعداد دفعات بیشتری از موقعیت موس را مورد بررسی و محاسبه قرار دهد. همچنین اغلب موس‌ها با نرخ نمونه‌برداری بالا، امکان کاهش این نرخ را نیز دارند و حتی ممکن است برای این کار، یک دکمه مخصوص روی موس وجود داشته باشد.

بهترین پولینگ ریت موس چقدر است؟

بهترین پولینگ ریت موس برای بازی‌های با ژانر رقابتی (FPS) و بازی‌ها با ریتم شدید مانند OUS، هزار هرتز است؛ زیرا که در این بازی‌ها به سرعت و دقت بالایی نیاز خواهد بود. همچنین شما باید توجه داشته باشید که نرخ نمونه‌برداری موس شما، بالاتر از نرخ تازه‌سازی (Refresh Rate) مانتیور باشد؛ زیرا که رعایت نکردن این موضوع می‌تواند در بازی لگ یا تأخیر ایجاد کند.

بهترین میزان پولینگ ریت موس

نحوه تغییر نرخ نمونه‌برداری موس چگونه است؟

روش‌های مختلفی برای تغییر نرخ پولینگ موس وجود دارد که هر کدام از این روش‌ها برای برند خاصی از موس کاربرد دارند. همانطور که اشاره شد، در برخی موس‌ها، دکمه اختصاصی برای تنظیم و تغییر پولینگ ریت وجود دارد و در برخی دیگر برای تغییر نرخ نمونه‌برداری باید از نرم‌افزار مخصوص استفاده کرد.

1. تغییر پولینگ ریت در موس لاجیتک

اگر موس شما از نوع لاجیتک است، برای تغییر پولینگ ریت باید از برنامه Logitech G Hub یا برنامه Logitech Gaming استفاده کنید. در هر دو این برنامه‌ها به پولینگ ریت، Report Rate گفته می‌شود که در برنامه Logitech G Hub، در بخش Sensitivity (DPI) وجود دارد و در برنامه Logitech Gaming، این گزینه را در زیر علامت چرخ‌دنده می‌توانید پیدا کنید.

2. تنظیم پولینگ ریت در موس‌های ریزر

اگر موس شما از برند معروف ریزر است، برای تنظیم نرخ پولینگ باید به سراغ نرم‌افزار اختصاصی Razer بروید. با نصب و اجرای نرم‌افزار Razer Synapse، روی موس خود کلیک کرده و سپس با انتخاب سربرگ Performance به بخش Polling Rate رفته و تنظیمات لازم را انجام دهید.

3. موس‌های Glorious و تنظیم نرخ نمونه‌برداری

صاحبان موس‌های Glorious، برای تغییر پولینگ ریت موس باید نرم‌افزار Glorious را نصب کنند. این نرم‌افزار گزینه‌های زیادی دارد که به شما امکان می‌دهد تا به نحو دلخواه، موس خود را سفارشی‌سازی کنید. اما تنظیمات پولینگ ریت در این نرم‌افزار در منو Parameter Mouse در گوشه سمت راست پایین قرار دارد.

تغییر پولینگ ریت موس های مختلف

پولینگ ریت موس من چقدر است؟

در صورتی که موس شما از نرم‌افزارهای گفته شده پشتیبانی نمی‌کند، شما می‌توانید برای محاسبه نرخ پولینگ موس خود، به سراغ ابزارهای آنلاین بروید. یکی از بهترین ابزارهای مبتنی بر وب، devicetests است که با کلیک روی گزینه Start، دو مقدار فرکانس برای حداقل و حداکثر نرخ نمونه‌برداری موس شما را نشان می‌دهد.

جمع‌بندی

پولینگ ریت موس نیز به اندازه DPI و نرخ تازه‌سازی مانیتور اهمیت دارد. در حال حاضر، موس‌های گیمینگ موجود در بازار، پولینگ ریتی بالاتر از سرعت عکس‌العمل و واکنش شما دارند تا بتوانید در حین بازی، بهترین عملکرد را از خود نشان دهید. همچنین با توجه به تست‌ها و آزمایشات انجام شده، بهترین میزان نرخ نمونه‌برداری برای یک موس گیمینگ، هزار هرتز خواهد بود. بنابراین اگر به دنبال یک موس باکیفیت و مناسب هستید، برای داشتن پولینگ ریت بالاتر از هزار، هزینه اضافی نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *