بهترین بازه روشنایی مانیتور برای گیم

مناسب‌ترین بازه روشنایی مانیتور برای گیم

اگر در بین ویژگی‌های انواع مانیتورهای مختلف جستجو کرده باشید، مسلماً با واژه شدت روشنایی (brightness) برخورد داشته‌اید. بازه روشنایی مانیتور برای گیم، بسیار دارای اهمیت بوده و مشخص می‌کند که هر متر مربع از صفحه نمایش شما، چه اندازه نور ساطع می‌کند.

اما مناسب‌ترین بازه روشنایی مانیتور برای بازی‌های ویدئویی و کامپیوتری چقدر است؟ واحد اندازه‌گیری شدت روشنایی چیست؟ این سوالاتی است که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد. در این مقاله از گیم مگ تکاف، به بررسی کامل این امر پرداخته و به تمامی سوالات شما در این رابطه پاسخ می‌دهیم؛ با تکاف مگ همراه باشید.

مناسب‌ترین بازه روشنایی مانیتور برای گیم

بازه روشنایی مانیتور چیست؟

برای پدیدار شدن تصویر روی مانیتور، باید نور بر لایه پیکسل‌های رنگی، تابیده شود. هرچه میزان قدرت منبع نور و شدت نوردهی بالاتر و بیشتر باشد، تصاویر با درخشش و روشنایی بیشتری نمایش داده می‌شوند. تنظیم شدت روشنایی مانیتور می‌تواند منجر به تجربه بصری بهتری شده و روی راحتی چشم و مصرف انرژی تأثیرگذار باشد.

نقش بازه روشنایی مانیتور در گیم

روشنایی در واقع تنها برای این نیست که شما از نظر بصری، از بازی‌های خود لذت ببرید؛ بلکه به عنوان یکی از جنبه‌های مهم دیدن، دارای اهمیت است. چه در زمان جستجو در غارهای تاریک در یک بازی RPG یا در زمان حضور در یک صحنه تیراندازی پرخطر بازی FPS، نیاز دارید که محیط اطراف خود را به وضوح ببینید. در واقع بازه روشنایی مناسب به شما کمک می‌کند تا به راحتی دشمنان خود را شناسایی کرده و محیط‌های پیچیده را درک کنید.

مناسب‌ترین بازه روشنایی مانیتور برای گیم، به شما کمک می‌کند تا رنگ‌‌ها را به طور زنده‌تر مشاهده کنید و در محیط بازی غرق شوید. همچنین، بازه مناسب روشنایی می‌تواند بر مکانیک گیم پلی نیز تأثیرگذار باشد؛ زیرا در برخی از بازی‌ها، از جلوه‌های نورپردازی برای ایجاد تعلیق و برجسته‌کردن عناصر مهم استفاده می‌شود.

بازه روشنایی مانتیور در بازی ها

مناسب‌ترین بازه روشنایی مانیتور برای گیم

به طور کلی، واحد اندازه‌گیری روشنایی مانیتور، نیت در هر متر مربع (cd/m2) است. مناسب‌ترین بازه روشنایی مانیتور برای گیم و استفاده معمولی، بین 250 تا 350 نیت است. اگر شدت روشنایی از 350 نیت بالاتر باشد و حتی اگر صفحه مانیتور خیلی کم نور بوده و روشنایی کمی داشته باشد، خستگی چشم بیشتر شده و باعث آسیب رسیدن به قدرت بینایی خواهد شد.

تنظیمات روشنایی برای بازی های FPS

در بازی‌های سرعتی که تیرانداز اول شخص وجود دارد (بازی‌های FPS)، واکنش سریع و هدف‌گیری دقیق، کاملاً ضروری است؛ بنابراین داشتن شدت روشنایی کمی بالاتر می‌تواند سودمند باشد. در این حالت، شما دید بهتری به مناطق تاریک دارید و هیچ کدام از جزئیات نظیر حرکات دشمنان یا اشیاء پنهان را از دست نخواهید داد. البته نباید شدت روشنایی را از حد مشخصی بالاتر برد؛ زیرا شدت روشنایی بیش از اندازه، می‌تواند رنگ‌ها را محو کرده و از میزان کنتراست کم کند که در این حالت، تشخیص میان عناصر مختلف در بازی، سخت می‌شود.

تنظیمات روشنایی برای بازی های  RPG

بازی‌های RPG اغلب دارای مناظر وسیع و جزئیات پیچیده هستند؛ بنابراین برای غرق در دنیای مجازی این نوع بازی‌ها، بهتر است روشنایی مانیتور خود را در سطح متوسطی قرار دهید. این امر به شما کمک می‌کند تا تصاویر را دقیق‌تر ببینید و همچنین خستگی چشم شما نیز در حین بازی کاهش می‌یابد.

بهترین بازه روشنایی مانیتور برای بازی های FPS

جمع‌بندی

با درک اهمیت بازه روشنایی مانیتور برای گیم، شما می‌توانید با در نظر گرفتن نوع بازی و دیگر عوامل خارجی نظیر نور محیط، مناسب‌ترین سطح از نور و روشنایی را برای مانیتور خود انتخاب کنید؛ البته یافتن تعادل مناسب با دیگر تنظیمات صفحه نمایش نیز در مشخص شدن بازه روشنایی مانیتور، موثر است. به یاد داشته باشید که بازه روشنایی، یک اولویت کاملاً شخصی است؛ بنابراین تا زمانی که بهترین و مناسب‌ترین گزینه را برای خود پیدا نکردید، از آزمایش کردن دست نکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *