پنج ایده برای نورپردازی اتاق گیمینگ

پنج ایده برای نورپردازی اتاق گیمینگ

دنیای گیمینگ فقط در مورد پیکسل‌ها و دسته‌های بازی نیست، همه حس‌های ما در این تجربه جذاب درگیر می شوند. یکی از جنبه‌های اغلب نادیده گرفته شده یک محیط مخصوص گیمینگ نورپردازی آن است. نورپردازی مناسب نه تنها زیبایی‌های بصری بلکه جو احساسی و روانی بازی را برای گیمر دگرگون میکند و به گیمر حس بخشی از دنیای خود بازی بودن را می دهد. از دیگر فایده‌های نورپردازی می توان به کنترل کردن مود بازی اشاره کرد.

با رنگ های سرزنده و شاد میتوان جوی پرانرژی و مثبت ساخت در حالی که با رنگ‌های تیره و لرزنده احساس ترس و تنش منتقل میشود. نورپردازی همچنین برای اهداف راهنمایی گیمر هنگام بازی و بالا بردن تاثیر داستان بازی استفاده می شود. در این مقاله به پنج ایده خلاقانه و جذاب برای ارتقای نورپردازی اتاق گیمینگ از جمله نورپردازی آرجی‌بی، سیستم‌ نورپردازی هوشمند، بک لایتینگ، نورپردازی پروژکتور و نورپردازی با استفاده از وسایل دست ساز و کم هزینه می پردازیم. با تکاف مگ همراه باشید.

نورپردازی اتاق گیمینگ

RGB

اولین و فراگیرترین ایده برای نورپردازی، استفاده از آرجی‌بی است. نورپردازی آرجی‌بی با داشتن طیف رنگی گسترده و توانایی تنظیم نور و پترن‌ها و حالت‌های آن تاثیر زیادی در ساختن یک جو جذاب گیمینگ در اتاق دارد. نوارهای ال‌ای‌دی و پنل‌های دیواری از جمله کاربردهای آرجی‌بی هستند که یک اتاق معمولی را به یک محیط گیمینگ دینامیک تبدیل می کنند. تنظیم نور طبق جو و پالت رنگی بازی به همراه نورهایی که با اتفاقات در جریان بازی هماهنگ هستند، حس حضور داشتن در جهان بازی را به گیمر القا می کند.

نورپردازی اتاق گیمینگ با RGB

نورهای هوشمند (Smart lights)

دومین ایده، استفاده از نورهای هوشمند است. نورهای هوشمندی که به اتفاقات در جریان بازی واکنش می دهند اثر زیادی در بهتر کردن تجربه گیمینگ از طریق جلوه‌های بصری دارند. نورهای هوشمند می توانند با هماهنگ شدن با جریان بازی، تغییر نور داده یا شدت نور را کم و زیاد کنند.

این هماهنگی باعث ایجاد محیطی می شود که دنیای بازی از درون صفحه مانیتور گسترش یافته و به اتاق گیمر وارد شود. نورهای هوشمند با نورپردازی آرامش بخشی که برای محیط ایجاد می کنند باعث کاهش خستگی چشم در طول گیمینگ ممتد چندین ساعته می شوند. علاوه بر آن، نورهای هوشمند قابلیت‌های شخصی سازی بسیار گسترده‌ای دارند که اجازه ایجاد محیطی کاملا شخصی و طبق ترجیحات یک گیمر را به او می دهد.

بک لایتینگ (Back-lighting)

ایده بعدی، بک لایتینگ یا همان نور پس زمینه است. نوارهای ال‌ای‌دی پشت مانیتور و میزها، علاوه بر زیبایی اهداف کاربردی هم دارند. از کاربردهای آن‌ها میتوان به عمق بخشیدن به ستاپ گیمینگ اشاره کرد. نوارهای ال‌ای‌دی و درخشش آن‌ها در پس زمینه باعث درخشان‌تر شدن و واضح‌ تر به نظر رسیدن مانیتور شده و جذاب‌تر شدن تجربه گیمینگ را در پی دارند.

علاوه بر این، یک پس زمینه که به خوبی نورپردازی شده به تمرکز کردن روی صفحه مانیتور کمک کرده و مواردی را که باعث حواس پرتی می شوند را از محیط اطراف حذف می کند. درست مثل نورهای هوشمند، بک لایتینگ مناسب هم منجر به کاهش خستگی چشم هنگام گیمینگ طولانی می شود. وقتی دیوار پشت صفحه مانیتور به وسیله نوارهای ال‌ای‌دی نورانی می شود، کنتراست بین مانیتور روشن و اتاق تاریک کم تر شده و در نتیجه اثر منفی کمتری بر چشم دارد.

نورپردازی اتاق گیمینگ بک لایتینگ back lighting

پروژکتور

چهارمین ایده استفاده از نور پروژکتور است. پروژکتور می تواند پترن‌ها یا تصاویری را روی کل دیوارهای اتاق و سقف نمایش دهد که فضای کلی اتاق را به یک فضای دینامیک تبدیل می کند. از جمله انواع مختلف این نورها میتوان به افکت شب پرستاره یا صرفا پترن‌ها یا نورهای ساده اشاره کرد. با انتخاب پترن نوری که با تم اتاق گیمینگ است میتوان کاملا مود و جو اتاق را دگرگون کرد. نورهای پروژکتور هم می توانند با گیم پلی بازی و عناصر آن هماهنگ شده و به مانند نورهای هوشمند تجربه کامل‌تری از بازی را به گیمر ارائه کند.

نورپردازی اتاق گیمینگ با پروژکتور

نورهای دست ساز و کم هزینه

آخرین ایده، استفاده از نورپردازی‌های دست ساز و کم هزینه است. با استفاده خلاقانه از وسایل دور ریختنی برای نورپردازی اتاق گیمینگ، علاوه بر صرفه‌ جویی در هزینه‌ها می توان جنبه زیست محیطی را هم در نظر گرفت. از جمله این ایده‌ها استفاده از دسته‌های بازی قدیمی و قرار دادن لامپ‌های کوچک درون آن‌هاست.

دسته‌های قدیمی اکس باکس و پلی استیشن حس نوستالژی و کلاسیک را به اتاق گیمینگ می بخشد. یکی دیگر از ایده های قابل اجرا قرار دادن نورهای فانتزی درون شیشه های قدیمی و آویزان کردن آن‌ها از سقف اتاق برای القای بیشتر دنج بودن اتاق و زیباتر شدن آن است. همچنین می توان از لامپ‌های قابل تنظیم زمینی برای گوشه‌های اتاق نیز استفاده کرد.

جمع بندی

احساس اینکه گیمر محیط اطراف و خود را بخشی از بازی تصور کند یکی از اهداف تمامی بازی‌ها و صنعت گیمینگ است. نتیجه تمامی این اقدامات مثل استفاده از آرجی‌بی، سیستم‌ نورپردازی هوشمند، بک لایتینگ، نورپردازی پروژکتور و نورپردازی با استفاده از وسایل دست ساز و کم هزینه هم ایجاد فضای گیمینگی برای اتاق است که نه تنها به صورت بصری چشم نواز است بلکه به یک بخش از خود تجربه تجربه گیمینگ تبدیل شده و آن را لذت بخش تر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *