ویژگی های کیبورد گیمینگ
صفحه اصلی وبلاگ گیم مگ تکاف ویژگی های کیبورد گیمینگ

ویژگی های کیبورد گیمینگ

اگر شما هم گیمر هستید، قطعا می‌دانید که کیبوردهای معمولی برای استفاده‌های طولانی و بازی محور، انتخاب مناسبی نیستند. از همین رو برای داشتن بازی روان و حتی یک تجربه تایپ حرفه‌ای، کیبوردهای گیمینگ، انتخاب بسیار مناسبی هستند. اما قبل از خرید، لازم است که کامل با ویژگی های کیبورد گیمینگ آشنا شوید.

ویژگی‌های کیبورد گیمینگ

در طراحی کیبوردهای گیمینگ، معمولا به استحکام و نورپردازی‌ها، توجه ویژه‌ای می‌شود. مدل‌های باکیفیت این کیبوردها، دارای کلیدهای مکانیکی هستند که برای کار با آن‌ها نیاز به اعمال فشار زیادی نیست. همچنین دکمه‌های متعدد دیگری در کیبوردهای گیمینگ چشم‌نوازی می‌کنند که در ادامه بیشتر در مورد کارایی آن‌ها و دیگر ویژگی‌های کیبورد گیمینگ توضیح می‌دهیم.

صفحه کلید مکانیکی

همانطور که اشاره کردیم، اغلب کیبوردهای گیمینگ دارای دکمه‌های مکانیکی هستند که هم سبک بوده و هم به راحتی فشرده می‌شوند؛ موضوعی که در بازی‌های ویدئویی بسیار حائز اهمیت است. نوع دیگری از کیبوردهای گیمینگ موجود در بازار، کیبورد ممبرین است که در مقایسه با کیبوردهای مکانیکی از محبوبیت کمتری برخوردار است.

سوئیچ‌های کیبوردهای مکانیکی به دو نوع خطی و لمسی تقسیم می‌شوند که تفاوت آن‌ها در تولید صدای فشردن دکمه و نیز نحوه پاسخگویی به دستور است:

  • سوئیچ خطی: برای اعمال دستور باید دکمه تا انتها فشار داده شود.
  • سوئیچ لمسی: برای اعمال دستور فشردن دکمه تا نیمه کفایت می‌کند.

دکمه‌های ماکرو و شخصی‌سازی

حتما متوجه دکمه‌های ماکرو در کیبوردهای گیمینگ شده‌اید. این کلیدها به گیمرها کمک می‌کنند تا اقدامی خاص را در زمانی کوتاه انجام دهند. به عبارتی می‌توانبد عملی که با فشردن چندین دکمه انجام می‌شود را در یک دکمه ماکرو خلاصه کنید؛ یا حتی اقداماتی ساده‌تر مانند بستن صدای اسپیکر.

برخی از کیبوردها این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهند که بتوانید به کمک ماکروها، کیبوردتان را شخصی‌سازی کرده و برای هر اقدام مشخص، یک دکمه خاص را تعریف کنید. این ویژگی صرفه زمانی زیادی را رقم زده و از همین رو برای گیمرها بسیار اهمیت دارد.

نورپردازی RGB

اغلب افراد نورپردازی RGB در کیبوردهای گیمینگ را از جنبه زیبایی مورد بررسی قرار می‌دهند که اشتباه هم نیست. اما علاوه بر جلوه زیبایی که به میز استریم یا اتاق بازی می‌بخشد، به به گیمرها کمک می‌کند تا دکمه‌های مورد نظرشان را پیدا کرده و حتی پرکاربردترین دکمه‌ها را با رنگ‌های ویژه برجسته نمایند.

این ویژگی در تاریکی اتاق بازی که محبوب اغلب گیمرهاست، بسیار کاربردی است. همچنین اغلب کیبوردهای گیمینگ که امکان نورپردازی RGB را دارند، قابلیت تنظیم نور نیز دارند و شما می‌توانید بسته به شرایط و نور فضا، بهترین ترکیب رنگی را انتخاب کنید.

ویژگی NKRO

این ویژگی در کیبوردهای معمولی نیز مشاهده می‌شود. NKRO به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید همزمان چند دکمه را برای اقدام‌های خاص بفشارید. تعداد دکمه‌هایی که در کیبورد گیمینگ می‌توان با این هدف فشرد، بیشتر بوده و در واقع محدودیتی وجود ندارد.

گیمرها حین بازی در شرایط مختلفی قرار می‌گیرند که باید چندین اقدام مختلف را همزمان انجام دهند و برای این کار از کیبورد استفاده می‌کنند. برخوردار بودن کیبورد گیمینگ از ویژگی NKRO اینجا اهمیت خود را نشان می‌دهد.

قابلیت Key Rollover

اگر کیبورد گیمینگ این ویژگی را نداشته باشد با فشردن کلیدهای اشتباه یا نزدیک به دکمه هدف، سیستم دکمه فشرده شده را ثبت کرده و در این حالت، روند بازی با اختلال مواجه می‌شود. در واقع Key Rollover نقش مدیریت‌کننده ضربه‌های مختلف کیبورد را بر عهده دارد.

ویژگی های کیبورد گیمینگ

استفاده از متریال مرغوب

در انتخاب کیبورد گیمینگ، کیفیت و متریالی که استفاده شده است، اهمیت زیادی دارد. هرچه کیبورد از متریال بهتری تهیه شده باشد، عمر و دوام بیشتری دارد. کیبوردهای گیمینگ از جنس آلومینیوم و پلاستیک ABS معمولا جزو باکیفیت‌هایی شناخته می‌شوند که به زودی ساییده نشده و در مقابل کلیک و فشار، مقاوم هستند.

نکته مهم دیگر این است که دقت کنید که آیا در صورت فرسودگی دکمه‌های قدیمی، امکان تعویض آن‌ها با دکمه‌های جدید وجود دارد یا خیر؟

قابلیت Anti-Ghosting

گاهی پیش می‌آید که حین بازی دکمه‌ای را می‌فشارید اما سیستم به اشتباه دکمه دیگری را اعمال می‌کند و بازی شما نابود می‌شود! به این حالت اصطلاحا Ghosting گفته می‌شود و معمولا زمانی رخ می‌دهد که میزان استفاده از دکمه مورد نظر بسیار زیاد باشد. کیبورد گیمینگ خوب، کیبوردی است که قابلیت Anti-Ghosting داشته باشد و از بروز چنین مشکلی جلوگیری نماید.

تطابق با آناتومی بدن

کیبوردهای گیمینگ، اغلب طراحی ارگونومیکی دارند. در این کیبوردها به محل قرارگیری مچ دست و زاویه کار با کیبورد توجه ویژه‌ای می‌شود. همچنین در طراحی اغلب کیبوردهای گیمینگ بخشی برای استراحت مچ دست در نظر گرفته می‌شود تا گیمر در ساعات طولانی احساس خستگی نکند.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین ویژگی‌های کیبورد گیمینگ را بیان کنیم. انتخاب بهترین کیبورد گیمینگ در تجربه بازی به شدت تاثیرگذار است. کیبوردهای معمولی علاوه بر احساس خستگی که برای گیمرها ایجاد می‌کنند، محدودیت‌های زیادی هم دارند که پاسخگوی نیاز آن‌ها نیست. از همین رو توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید قهرمان دنیای بازی‌ها شوید، از کیبوردهای گیمینگ غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *